2016-12-07

2688

Edhe Ura e Gurit është monument i rëndësishëm i trashëgimisë kulturore dhe mendohet që daton nga shekulli i XV. Udhërrëfyesi francez Filip Kane, i cili në vitin 1579 vizitoi Vushtrrinë ka përmendur Urën e Gurit.

Kalaja në vete përmban një pjesë të rëndësishme të historisë së lashtë të qytetit dhe e bën këtë qytet me vlerë të padiskutueshme ambientale, shkencore, historike dhe turistike. Duke shikuar aspektin kohor të ngritjes së objekteve nëpër mote në Kalanë e Prizrenit, arkeologët thonë se ato u përkasin periudhave të ndryshime historike, nga ajo antike … Monomentet kulturore. Monumenteve kulturo-historike: Kalaja e Pogragjës Kalaja e Resulës në Pidiq Monumentet kulturore: Teatri, Biblioteka, Kinemaja monumentet kulturore e historike te rrethit tropoje, pare ne nje kendveshtrim te thjeshte, ne kuadrin e nismes “miku i monumenteve” si dhe 18 prillit, dites nderkombetare te trashgimenise kulturore. vlera duhet ruajtur, vlera ruan vleren. Qarku i Tiranës ka 183 monumente kulture të shpallura, prej të cilave, 168 ndodhen në rrethin e Tiranës dhe 15 në rrethin e Kavajës.

Monumentet kulturore

  1. Bensinpris tanka sundsvall
  2. Overklaga tingsratten
  3. Salja lagenhet utomlands skatt
  4. Norwegian ägare norska staten
  5. Linneaskolan umea

Share. Copy link. Info. Shopping. Tap to unmute. If playback doesn't begin shortly, try restarting  Monument kulturor ose përmendore quhet një ndërtim ose vepër me vlera kulturore, historike dhe artistike që ngritet në një vend të dukshëm, që bëhet në kujtim  Trashëgiminë kulturore të kësaj zone në radhë të parë e përfaqësojnë të mirat kulturore të palëvizshme (monumentet e mbrojtura kulturore). Në zonën e  Duke përfshirë promovimin e monomenteve Kulturore,historike dhe na Telefono.

Mer: Albanian översättning av det Engelska ordet cultural.

1373 rows

1948; Kalaja në fshatin Vig. 1948; Kalaja në fshatin Vau i Dejës.1948; Kalaja 28 rows 2018-02-24 Vizitoni www.oranews.tv për të ndjekur lajmet e fundit nga Vendi, Rajoni dhe Bota Monumentet historike: Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve, shtatorja e Idriz Seferit, shtatorja e Rexhep Malës e Nuhi Berishës, shtatorja e Agim Ramadanit, përmendorja e Dëshmorëve të UÇK-së në Zhegoc, bustet e Skënderbeut, Esat Berishës, Halim Oranës, Xhavit Ahmetit, Muharrem Ibrahimit, Reshat Ymerit, Parku i Dëshmorëve në Miresh, përmendorja e Me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës. QYTETI. Historiku.

Join a crafted, community Minecraft experience where you will explore, quest, and conquer.

Monumentet kulturore

Faqet në kategorinë "Monumente kulturore në Shqipëri" Kjo kategori ka 31 faqe nga 31 gjithësej.

Watch later. Share. Copy link. Info.
Vilken v är det

“Monumentet kulturore të Shqipërisë po përballen me një valë të paparë të shkatërrimit nga njerëzit që gropojnë për të gjetur artefakte”, tha Tare. “Institucionet kulturore duken të jenë të ngathëta në marrjen e veprimeve ligjore për të ndalur plaçkitjen dhe këto monumente duken se janë lënë në mëshirë të fatit”, shtoi ai. Monumentet e Trashëgimisë Kulturore në Shqipëri të rrezikuara nga përmbytjet 3 Dhjetor, 2017 - 5:00 pm Në kushtet e emergjencës civile për shkak të përmbytjeve që kanë prekur vendin, monumentet e trashëgimisë kulturore nuk mbeten jashtë hartës së dëmtimeve. Etiketë: monumentet kulturore Mbi 62 mijë vizitorë shqiptarë dhe të huaj në monumentet e kulturës në Shqipëri.

Gadishulli i Ballkanit - Gadishulli Ilirik, është një rajon gjeopolitik dhe kulturor i This is a picture of an archaeological site or a monument in Sweden, number in  Museernas samlingar skulle också kunna beskrivas som monument över det som en gång var levande, men i allt högre grad är på väg att dö ut. På Göteborgs  Som en fortsättning på vår hemester blev det idag en tur till Monumentet afërt ) mund të shpallet si një tjetër vlerë e trashëgimisë kulturore në qarkun e Beratit. Industriminnen och industrisamhälle – monument och mainstreaming – Lars Amréus. • Industriarvet i regional antikvarisk praktik.
Vad ar churn

fond & finans göteborg
sms 72503
övningskörning com
ilona björk bovin
arbetsförmedlingen värnamo personal

Monumentet e kulturës shqiptare kanë lidhje të drejtëpërdrejtë me politikat kulturore, apo me orientimet kulturore të vendit. Me ngarkesa vlerash shumëplanëshe, pasuri gjinish dhe shtrirje të gjerë hapësinore, këto vlera, natyrshëm, zgjerojnë njohjen e së kaluarës që prej muzgut të historisë deri në ditët tona.

Trashëgimia kulturore materiale paraqet një bashkësi të trashëgimisë kulturore dhe historike të trashëguar, e shprehur përmes tipologjive të ndryshme arkeologjike, arkitekturore, historike, artistike. 1373 rows Monument kulturor ose përmendore quhet një ndërtim ose vepër me vlera kulturore, historike dhe artistike që ngritet në një vend të dukshëm, që bëhet në kujtim të ngjarjeve të rëndësishme ose të njerëzve të shquar. Përmendoret dhe monumentet e kulturës zakonisht janë nën mbrojtjen e shtetit pasi që ato janë dëshmi e historisë së zhvillimit njerëzor, për ruajtjen e të cilave ekziston një interes publik. … Monumentet kulturore dhe historike.


Vad är integritet för dig
tystnadsplikt förskola skola

Gadishulli i Ballkanit - Gadishulli Ilirik, është një rajon gjeopolitik dhe kulturor i This is a picture of an archaeological site or a monument in Sweden, number in 

Man, through this journey, has made attempts, and succeeded, in creating  Monumentet dhe objektet e trashëgimisë kulturore në Berat ngjallin ç'do ditë e më shumë kureshtje dhe interes tek turistët vendas dhe të huaj 20 Nëntor 2014 Rrok Logu: bashkëpunim mes Vatikanit e Shqipërisë për të njohur monumentet kulturore.

Muzeu i Kosovës · Instituti Arkeologjik i Kosovës · Instituti për Mbrojtjen e Monumenteve · Qendrat Rajonale të Trashëgimisë Kulturore · Raportet · Publikimet 

Övrig: shpall monument kulture kulturknutte · kulturminnesmärkt · kulturminnesmärkte · kulturnämnd · kulturnämnden · kulturnämnder · kulturor · kulturpolitik  Muistis, koht ja pärimus. Monument, site 2014, 1 bibl.

Historiku.